Membrany dachowe- paroprzepuszczalność

Membrany dachowe są klasyfikowane na podstawie ich paroprzepuszczalności. Wartość paroprzepuszczalności powyżej 700 g/m²/24h jest uznawana za wysoką. W praktyce jednak wszystkie produkty dostępne na rynku spełniają te kryteria, choć niektórzy producenci mogą nieco zawyżać wartości tego parametru w celach marketingowych.
Współczynnik Sd
Jednak bardziej wiarygodnym i istotnym parametrem jest współczynnik Sd, który określa opór membrany wobec pary wodnej. Współczynnik Sd wyrażany jest w metrach i jest mierzony przez niezależne laboratoria. Według Związku Dekarzy Niemieckich membrana musi mieć współczynnik Sd mniejszy niż 0,3, aby zostać zakwalifikowana jako wysokoparoprzepuszczalna, natomiast Związek Dekarzy Polskich wymaga wartości Sd mniejszej niż 0,1 m.

Co wybrać?
Wybór między folią dachową o niskiej paroprzepuszczalności a membraną o wysokiej paroprzepuszczalności zależy od tego, czy wypełniamy przestrzeń konstrukcyjną dachu całkowicie, czy częściowo materiałem termoizolacyjnym. Użycie folii jest bardziej skomplikowane i mniej precyzyjne przy zastosowaniu termoizolacji. Dlatego coraz częściej stosuje się membrany dachowe. Przy użyciu membrany izolacja może bezpośrednio przylegać do niej, co poprawia parametry termiczne dachu.
Membrany dachowe nie wymagają szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną a termoizolacją, ponieważ charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością. Membrana jest układana bezpośrednio na krokwiach i na warstwie termoizolacji.
Po ułożeniu membrany dachowej zaleca się jak najszybsze ułożenie ostatecznego pokrycia dachowego. Membrany są odporne na promieniowanie UV w pewnym stopniu i mogą pozostawać bez zabezpieczenia przez kilkanaście tygodni, ale zaleca się jak najszybsze pokrycie ich ostatecznym materiałem dachowym.
Membrany dachowe nie są odporne na działanie preparatów chemicznych używanych do impregnacji więźby dachowej. Dlatego ważne jest, aby unikać kontaktu membran z takimi substancjami. Montaż powinien być przeprowadzony po wyschnięciu konstrukcji, a membrany nie powinny być malowane impregnatami.
W celu uzyskania pełnej wiatroszczelności i wodoszczelności zaleca się sklejanie zakładów membran taśmami.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Strefa wiedzy