Sklep z oknami » Kiedy należy zamontować wkład kominowy?
Kategorie
Producenci
Dodatkowe opcje przeglądania
 • MEGABLACH Hurtownia internetowa pokryć dachowych
 • MEGABLACH
  Ul. Grabiszyńska 233 CD
  53-234 Wrocław

 • E-mail:biuro@megablach.pl
 • Telefon734 476 960
  784 188 874
 • Godziny działania sklepuod pon. - piąt. 8.00 - 16.00
Pobierz cennik
Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTML

Kiedy należy zamontować wkład kominowy?

KIEDY NALEŻY ZAMONTOWAĆ WKŁAD KOMINOWY?

System grzewczy ma ogromne znaczenie dla całego domu, to on pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, a jednocześnie uchronić je przed wilgocią. Istnieje wiele sposobów na ogrzanie domu, każdy z nich wymaga jednak urządzenia, które to umożliwi oraz instalacji, za pomocą, której będzie można odprowadzać spaliny.

Kiedy należy zamontować wkład kominowy?

Tak naprawdę można zrobić to w kilku różnych sytuacjach, jedną z nich jest naprawa lub renowacja uszkodzonych cegieł czy spoiw. Powodem może być także zmiana systemu grzewczego i to na niej się dzisiaj skupimy. Zanim jednak wybierzesz wkład kominowy, konieczna jest analiza kilku istotnych czynników, przede wszystkim opinia fachowca na temat stanu obecnej instalacji oraz wybór urządzenia, którego planujesz używać po zmianie systemu grzewczego. Tylko w ten sposób będzie można określić jakiego komina potrzebujesz.

Montaż wkładu jest niezwykle ważny, ponieważ bez niego lub w przypadku niewłaściwego dopasowania, istnieje ryzyko, że lotne związki siarki oraz kwas węglowy doprowadzą do zniszczenia zaprawy, a nawet zawalenia się całej konstrukcji. W związku z tym warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców.

Wkłady kominowe – zalety

Wybór właściwego modelu pozwala skutecznie i bezpiecznie odprowadzać spaliny przez komin. Dodatkowo, zastosowanie wkładu pełni również funkcję ochronną, ponieważ zwiększa szczelność całego systemu, a co za tym idzie zabezpiecza go również przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Jednak to nie jedyna zaleta, ponieważ dobra szczelność, minimalizuje straty ciepła, a co za tym idzie zmniejsza również zużycie paliwa.

Rodzaje wkładów kominowych

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, musisz wiedzieć jakie masz możliwości. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych modeli, należą te ceramiczne i stalowe. Oba rodzaje mają swoje zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Jednak, aby lepiej zrozumieć ich działanie, konieczna jest krótka charakterystyka obu modeli.

 1. Stalowe: ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim duża szczelność, a także kwasoodporność. Dodatkową zaletą jest również niewielki ciężar oraz intuicyjny montaż, który nie zajmuje wiele czasu. Wybierając tego typu model, warto mieć na uwadze, że sprawdzi się on podczas renowacji komina murowanego. W odróżnieniu od modelu ceramicznego, może być używany jedynie w połączeniu z kotłem kondensacyjnym.
 2. Ceramiczne: są wytrzymałe na działanie nawet bardzo wysokich temperatur, a przy tym odporne na wilgoć oraz substancje żrące powstające w procesie spalania. Mimo, że montaż tego typu modeli nie jest skomplikowany, to warto pamiętać, że wykorzystywane do jego budowy elementy, są dużo cięższe od stalowych. Mimo tego, że kominy ceramiczne są droższe niż stalowe, to ich cena w pełni odpowiada jakości oraz wytrzymałości jaką posiadają. Zakup tego typu modelu to świetna inwestycja, zwłaszcza, że można go podłączyć do pieców zasilanych olejem opałowym, gazem, a także paliwem stałym. Należy jednak pamiętać, że model ten może zostać zbudowany jedynie jako samodzielna, niezależna instalacja, nie nadaje się do renowacji komina.

Na co zwrócić uwagę wybierają wkład?

Jak widać każdy z modeli ma swoje wady i zalety, dlatego też, aby prawidłowo funkcjonował i służył przez lata, konieczne jest znalezienie odpowiedniego. Zanim zdecydujesz się na zakup, weź pod uwagę kilka czynników

 • Sprawdź wytrzymałość temperaturową, jeśli będzie zbyt mała, element bardzo szybko ulegnie zniszczeniu.
 • Czas trwania gwarancji, dzięki której, w razie niespodziewanej awarii otrzymasz pomoc od producenta. Czas jej trwania powinien wynosić około dziesięciu lat.
 • Rodzaj systemu grzewczego, tylko odpowiednio dobrany będzie działał prawidłowo i był bezpieczny dla mieszkańców.

Duża różnorodność modeli oraz nieustanny rozwój rynku sprawiają, że osoby planujące zmianę systemu ogrzewania mają coraz więcej możliwości. Co więcej, zastosowanie wkładu stalowego lub ceramicznego, nie jest zbyt czasochłonne, dzięki czemu prace renowacyjne zazwyczaj trwają krócej niż w przypadku tradycyjnego komina.


Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

Copyright © 2022 MEGABLACH.PL HURTOWNIA INTERNETOWA / Realizacja: Cyber-Shop.dev
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu